Pablo Software Solutions
 
BOBRME Komel
Aktualności
Copyright (c) 2013 by Komel All Rights reserved
 
Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych
KOMEL
W dniu 5 września 2016r. Instytut KOMEL gościł grupę uczniów III klasy Gimnazjum nr 11 w Tychach. Wizyta była kolejnym spotkaniem o charakterze edukacyjnym, mającym na celu popularyzację działalności proekologicznej Instytutu wśród najmłodszych, w tym tematykę związaną z odnawialnymi źródłami energii oraz elektromobilnością.

Na wstępie uczniowie zapoznali się ze specyfiką działalności Instytutu, prezentację na ten temat wygłosił Stanisław Gawron. W kolejnych dwóch wystąpieniach gimnazjaliści zaznajomili się z informacjami na temat projektowania, budowy i zasady działania odnawialnych źródeł energii (prezentację wygłosił Artur Polak) oraz pojazdów elektrycznych (prezentację wygłosił Mariusz Czechowicz).

Kolejny punkt programu obejmował zwiedzanie Pracowni Maszyn Elektrycznych pod kierownictwem S. Gawrona oraz prezentację pojazdów elektrycznych. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych grupa gimnazjalistów z zainteresowaniem wysłuchała informacji na temat naszych ekologicznych pojazdów, których udzielili: Robert Rossa oraz Marcin Zagurba.

W trakcie wizyty uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje możliwości "energetyczne" biorąc udział w konkursie "rowerowym", który przeprowadził Adam Decner. Każdy z ochotników miał możliwość sprawdzenia ile energii i mocy jest w stanie wygenerować podczas półminutowej jazdy na rowerze wyposażonym w prądnicę elektryczną.

Następnie w towarzystwie Marcina Macherzyńskiego gimnazjaliści zwiedzili Zakład Wdrożeniowy, gdzie uzyskali wiele interesujących informacji m.in. o wycinarce laserowej oraz wyważarce wirników. 

Podczas zwiedzania Laboratorium Maszyn Elektrycznych koledzy: Artur Polak i Tomasz Jarek zaznajomili gości m.in. z jego możliwościami w zakresie badań maszyn elektrycznych na przykładzie generatora tarczowego.

Na zakończenie wizyty wszyscy uczniowie rozwiązali quiz na temat wiedzy o Instytucie, w wyniku którego większość uzyskała wysoką ilość punktów, co cieszy również (a może przede wszystkim) organizatorów:)